След 18 години членство в Европейския съюз България завърши процедурата по присъединяване към еврозоната и се нареди сред страните, които споделят обща европейска валута. В рамките на един ден страната получи окончателно одобрение както от Европейския парламент в Страсбург, така и от Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) в Брюксел. Решението беше прието с пълно единодушие от всички държави членки.

Гласуването в Европейския парламент

Точно в 13:32 ч. българско време в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург започна гласуването за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Въпреки опит за отлагане, направен от българския евродепутат Рада Лайкова, гласуването премина с категорична подкрепа - 531 депутати гласуваха "за", 69 бяха против, а 79 се въздържаха.

Стопкадър: ЕП

Малко преди вота евродепутатът Ева Майдел призова колегите си с думите: "България е готова, Европа е готова, нека направим тази крачка заедно". След обявяването на резултатите, министърът на икономиката на председателстващата ЕС Дания, Стефани Лосе, поздрави българския народ и подчерта значението на този момент.

Финално одобрение от ЕКОФИН и фиксиране на обменния курс

Почти веднага след това, в Брюксел, министрите на финансите на 27-те държави от ЕС дадоха последното "да". Те приеха три ключови правни акта, сред които и официалната фиксация на обменния курс между лева и еврото на стойност 1,95583 лева за едно евро — колкото е и настоящият централен курс във валутния механизъм ERM II.

Официална церемония

Последва и официална церемония, на която с подписване на договор България официално беше приета в еврозоната. На нея присъстваха финасовият министър Теменужка Петкова, еврокомисарят по икономиката и производителността Валдис Домбровскис, председателят на Еврогрупата Пасхал Донахю, датският министър на финансите и председател на ЕКОФИН Стефани Лосе, заместник-председателят на Европейската централна банка Люис Де Гиндос.

"Днешният ден е исторически за България. Членството ни в еврозоната е предпоставка за икономическа и финансова стабилност, за по-добър стандарт на българските граждани. Благодаря на всички, които вървяха по пътя заедно с нас - на ЕК, на ЕЦБ, на Еврогрупата, БНБ и правителството! Ще направим всичко възможно, за да оправдаем доверието и подкрепата", каза в речта си Петкова.

"Горещо поздравявам нашите български приятели, заяви министър Лосе след церемонията. За мен е чест да присъствам на този исторически ден. Това е изключително постижение за страната, беше необходима много усилена работа", допълни тя, цитирана от БТА.

Европа ни приветства

Не закъсняха и поздравленията от водещите фигури в европейските институции.

"България, еврото идва!", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фот дер Лайен. "На 1 януари 2026 г. България ще стане 21-та страна от еврозоната. Това означава повече от просто нова валута - това е истинско постижение. Еврото ще укрепи икономиката на България и ще донесе големи ползи за българските граждани и бизнес", допълни тя.

Имаше опит за провал на гласуването, но България не започва от нулата, левът е обвързан с еврото от 25 години, коментира председателят на ЕП Роберта Мецола, която определи като отличен резултатът от днешното пленарно заседание.

Председателят на Еврогрупата Пасхал Донахю определи деня като исторически и заяви, че присъединяването към еврозоната носи стабилност и удобство, а валутата е израз на споделените ценности в ЕС. Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис също поздрави България и увери, че опитът на други страни показва положителен ефект в дългосрочен план. Заместник-председателят на Европейската централна банка Луис де Гиндос подчерта, че това е важна крачка в икономическата интеграция на Европа.

Реакциите от българска страна

От 1 януари, спокойно и плавно България ще бъде част от еврозоната, заяви премиерът Росен Желязков на пресконференция с ръководството на ГЕРБ.

"Успяхме. От 1 януари 2026 г. България официално ще приеме еврото", написа преди това той в социалната мрежа X. "Благодарим на всички институции, партньори и на всички, чиито усилия направиха възможен този знаков момент. Правителството остава ангажирано с плавния и ефективен преход към еврото в интерес на всички граждани", добави Желязков.

"Нямаме неизпълнени обещания", отбеляза председателят на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинга след решенията за приемането ни в еврозоната.

Снимка: БТА

И неговата първа реакция бе в Х: "България ще приеме официално еврото на 1 януари 2026 г. Благодаря на всички български и европейски институции, партньори, депутати и всички, чиито усилия направиха това възможно."

От "Продължаваме Промяната" реагираха във Фейсбук: "Промяната се случи! Европейският парламент току-що приветства България с "Добре дошли в еврозоната". Страната ни се стреми към това още от влизането си в Европейския съюз през 2007 г." В нея се припомня че на 27 май 2022 г. правителството на Кирил Петков е приело Националния план за въвеждане на еврото, а на 5 юли 2023 г. кабинетът на Николай Денков е внесъл бюджет с дефицит 3%.

Парламентарната група на "Алианс за права и свободи" определи деня като исторически с публикация във Фейсбук. "След днешното гласуване вече можем с увереност да заявим, че България е на прага на членството си в еврозоната — ключов етап, който финализира дългогодишния процес по пълноправната европейска интеграция на страната ни. Това е исторически момент, с който се затваря цикълът по присъединяването ни към всички основни механизми и политики на Европейския съюз ", пише в нея.

"Смяна на посоката повече не може да има", реагира лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски. "Днес можем да кажем, че след приемането ни в НАТО и ЕС, с включването ни в еврозоната пътят на България към Европа и евроатлантизма еднозначно завърши и никога повече няма и не може да има "смяна на посоката", заяви той, цитиран от пресцентъра "ДПС - Ново начало".

Решаващ месец и последни стъпки

Пътят на България към еврозоната включваше няколко ключови етапа през последния месец.

На 4 юни Европейската централна банка и Европейската комисия дадоха положителна оценка за изпълнението на критериите.

На 20 юни министрите от еврозоната одобриха препоръка за приемането на страната от 1 януари 2026 г.

На 24 юни в Брюксел Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент одобри доклада за готовността на България.

На 26 юни лидерите на ЕС потвърдиха положителната оценка. Накрая, в навечерието на финалното решение, Еврогрупата потвърди обменния курс лев-евро, официално утвърден от ЕКОФИН на 1 юли.

Какво предстои

От 1 януари 2026 г. България ще стане 21-вата държава членка на ЕС, приела еврото за своя официална валута. Според европейските институции това ще донесе на страната икономическа и финансова стабилност, по-добра бизнес среда, насърчени инвестиции и по-висок стандарт на живот. От август 2025 г. цените в страната ще се изписват задължително и в лева, и в евро, за да бъде осигурен плавен преход. С решението на ЕП и Съвета на ЕС, България навлиза във финалната фаза на подготовка, заяви пред БТА управителят на БНБ Димитър Радев. "Още тази седмица започва сеченето на евромонети", съобщи той. Паралелно с това се активират ключовите процеси по замяната на валутата, техническата подготовка на системите и информационната кампания, в тясно сътрудничество с правителството, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия, а на дневен ред излиза темата за фискалната стабилност, подчерта Радев. "Днес фокусът е бюджетът, бюджетът и пак бюджетът", обобщи той.