Георги Владов е новият председател на младежката организация на ГЕРБ
Към момента той е парламентарен секретар на Министерството на отбраната
Георги Владов е новият председател на младежката организация на ГЕРБ. Той беше избран от Общото събрание на "Младежи-ГЕРБ", което заседава днес в София, предава БТА.
При представянето преди избора беше посочено, че Георги Владов е на 26 години и е роден в София. Завършил е строително инженерство и има международен опит.
Към момента е парламентарен секретар на Министерството на отбраната.
Бяха избрани и четирима заместник-председатели на младежката структура на ГЕРБ - Мартин Милев, Яман Хюсмен, Красимир Терзиев, Велмира Вълева, както и организационен секретар - Мария Димитрова.
На Общото събрание дойдоха премиерът Росен Желязков, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и министърът на външните работи и досегашен председател на младежката организация на ГЕРБ Георг Георгиев.
Относно форума на "Младежи ГЕРБ" Георгиев каза, че след 13 години начело на младежката организация си дава сметка за отговорността, която предстои оттук нататък на младите хора.
Не мисля, че вотът на недоверие срещу правителството ще бъде успешен, защото това, което се цели с него, е България да бъде извадена от европейския контекст, в който преди толкова много години е избрала да се развива, каза още Георгиев относно внесения вот на недоверие от "Възраждане".
Целите и намеренията на този вот не ми се струва да са особено сериозни, с оглед на това, че вотът беше внесен по тъмна доба, след работно време, коментира Георгиев. По думите му може би самите вносители "имат нещо, от което се смущават". Но това много силно ми напомня 2019 г., деня, в който влязохме в ERM II и банковия съюз, спомняте си, тогава се вдигна юмрукът, от който започнаха много процеси, каза Георгиев. Той добави, че прави "една импровизирана аналогия как в момент, в който сме на прага на поредното си много голямо постижение като държава - да влезем в еврозоната, се правят опити процесът да се саботира".
Когато се говори за демокрация, за власт на хората, партиите, които спечелиха изборите са се явявали десетилетия наред с идеята за Европа и интеграция в Европейския съюз. Хората са гласували доверие на такива партии, които са знаели, че ще изпълнят този ангажимент, посочи външният министър.
В отговор на въпрос за отзвука от случващото се у нас в Европа Георгиев каза, че европейските ни партньори знаят, че имат зад себе си силно и стабилно правителство. То работи много усилено за това да покрие дефицитите от последните четири години и правителството осъществява много реформи и решителни стъпки по пътя към това България да бъде силна правова държава, спазваща европейските правила. И конвергентният доклад, и мнението на европейските лидери потвърждават факта, че България не само изпълнява определени критерии, но те дават обща представа къде ние се намираме по отношение на политическа, икономическата и финансовата стабилност.
Попитан за случващото се в "Продължаваме промяната" (ПП) Георг Георгиев каза, че се получава огромен дисонанс между дълго правени в годините заявки от страна на ПП и реалните действия. Според Георгиев тази разлика в говореното и правенето е наистина смущаваща, особено тогава, когато се отнася за натиск на единомишленици над единомишленици. Оказва се, че именно между тях има нездрави зависимости и опити за установяване на подобни, коментира министърът на външните работи.
В отговор на въпрос за информация за загинал български гражданин в Украйна Георг Георгиев каза, че институционално все още не е потвърдено, Министерството на външните работи следи за този казус и се опитва по всички възможни начини да добие официални сведения, за да бъде оповестено и комуникирано.
Най-важният потенциал, който има ГЕРБ, е потенциалът да иска по-добър живот за българите, за страната. Имаме нужда от активни граждани, от млади хора в онези съюзи, които гарантират нашата сигурност, каза от своя страна премиерът Желязков, цитиран от БТА.
България отдавна е част от НАТО и от Европейския съюз. Празнуваме 20 години от договора, който подписахме през 2005 г., каза Желязков. ЕС е най-справедливият съюз и Европа е най-доброто място за живеене. Това е посоката, в която нашите амбиции трябва да продължат, каза премиерът. По думите му има фактори, които пречат на тази линия на развитие на съюза - войната, която беше забравена в Европа и която принуждава държавите да мислят за средства за отбрана. Тези средства се реши да достигнат до 5% от брутния вътрешен продукт на всяка държава членка до 2035 година, припомни той резултатите от Срещата на върха на НАТО, която се проведе през седмицата в Хага. Съществените инвестиции за отбрана са 3,5%, 1,5% от тези 5% са за наука, инфраструктура, технологии с двойна употреба, каза премиерът.
Според него Европа трябва да си гарантира собствената сигурност, за да не дойде ред след Украйна на Балтийските република, Молдова и Румъния. "Дойде моментът, в който, за да гарантираме да има платноходки, трябва да имаме и крайцери", заяви Желязков. Средствата за отбрана са свързани с целенасочени инвестиции, които трябва да постигнем до 2035 година. Няма годишни целеви показатели за това и средствата за социална политика например няма да бъдат загърбени за сметка на средствата за отбрана.
Три са по думите на Желязков основните стожери в ЕС - сигурност, инвестиции и справедлив социален преход, в който се случва и по-добрата екология, но не както провеждахме политиката на зеления преход до момента. В ЕС се намира 5% от световното население, ако до 2050 г. постигнем нулев отпечатък, това ще бъде 6% от световните въглеродни емисии, но дотогава бихме загубили своята конкурентоспособност. Затова нашата амбиция е конкурентоспособност с намалена регулаторна тежест, отбеляза той. Чрез своята сигурност, ще гарантираме развитието на икономиката, заяви премиерът.