Песков: Тревожна е информацията, че Сърбия доставя въоръжение на Украйна
Според руските служби сглобяването се извършва предимно в Чехия и България. Сръбският президент Александър Вучич обяви на свой ред, че износът на боеприпаси е спрян
Информацията за това, че Сърбия доставя военна продукция на Украйна, е тревожна, каза пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
"Това е доста тревожна информация. Сърбия наистина ни е много близка страна, а сръбският народ ни е близък народ. Тази тема беше повдигана по време на контактите ни със сръбските приятели и бяха дадени определени обяснения и гаранции от нашите сръбски колеги", каза говорителят на Кремъл.
По-рано руската Служба за външно разузнаване съобщи за използването на заобиколни маршрути за доставка на сръбска военна продукция за Украйна и за увеличаване на доставките за украинските въоръжени сили.
По думите на Песков Кремъл се надява, че въпросът за прехвърлянето на оръжия от Белград на украинските въоръжени сили няма да повлияе на руско-сръбските отношения.
"Днес чухме изявления, че се предприемат определени мерки по отношение на лицензирането на износа и т.н. Затова ще се надяваме, че това няма да повлияе по никакъв начин на добрите ни отношения (със Сърбия)", подчерта той.
Говорителката на руското Министерство на външните работи Мария Захарова, цитирана от ТАСС, заяви в Телеграм днес, че сръбските власти трябва да кажат истината за доставките на оръжие за Украйна.
"Чувам толкова много противоречиви неща по този въпрос от официални сръбски представители, че вече е необходима някаква яснота: така ли е било или не", написа тя в своя канал в Телеграм.
След като за първи път в края на май Службата за външно разузнаване (СВР) на Русия обвини Сърбия, че използва заобиколни пътища за износ на военна продукция за Украйна, днес СВР отново информира, че тази практика продължава и доставките за армията на Украйна се увеличават.
В съобщение на пресцентъра на Службата за външно разузнаване (СВР) на Русия, цитирано от ТАСС, се казва, че това става възможно до голяма степен благодарение на използването на "посреднически схеми за доставки". Според информация, с която руското разузнаване разполага, украинските военни "са изключително благодарни на сръбските производители на оръжие и боеприпаси за приноса им в поддържането на бойна готовност на въоръжените сили на Украйна". Русия съжалява, че Сърбия зачерква традициите на приятелството с "жажда за печалба", се казва още в съобщението във връзка с доставките за Украйна.
"Общата вяра обедини сръбския и руския народ в продължение на много векове и ги издигна в обща борба срещу враговете ни. Съжаление буди фактът, че сега тези традиции на приятелство и взаимопомощ се зачеркват от жаждата за печалба и страхливата многопосочност", отбелязват от СВР.
Според СВР боеприпасите, произведени в сръбските военни предприятия, са предимно за тежки далекобойни системи и "се изпращат в интерес на Украйна в страните от НАТО под формата на пълни комплекти части за сглобяване".
"Това позволява на Киев формално да получава вече не сръбска военна продукция, а (военна продукция) сглобена в оръжейните заводи на западни държави", се казва в съобщението на руското външно разузнаване.
Според руските служби сглобяването се извършва предимно в Чехия и България.
"В същото време на производителите в Сърбия са добре известни реалните потребители на тяхната продукция и това, че техните ракети и снаряди ще убиват руски военнослужещи и жители на населени места в Русия", подчертават от Службата за външно разузнаване на Руската федерация.
Сръбският президент Александър Вучич обяви на свой ред, че износът на боеприпаси е спрян.
"Сърбия не изнася повече боеприпаси, спряхме всичко това. Трябва да има специални решения, ако ще се прави нещо. Боеприпасите отиват в казармите и складовете ни", коментира днес пред РТС Вучич и подчерта, че Сърбия никога не е изнасяла оръжия, а само боеприпаси.
В края на май той коментира, че е е разговарял с руския президент Владимир Путин по повод износа на сръбска военна продукция за Украйна, както лично, така и чрез членове на своята делегация.
Днес Вучич допълни, че стотици хиляди души пряко и косвено живеят от такъв тип износ и реторично попита къде трябва да се изнасят боеприпасите и кой е разрешеният "краен потребител".