Проектодокладът за Северна Македония бе одобрен от евродепутатите в комисията по външни работи
Евродепутатите на унгарския премиер Виктор Орбан блокираха поправка в интерес на България в доклада за Северна Македония, написа Радан Кънев във фейсбук профила си
Проектодокладът на Европейския парламент за напредъка на Република Северна Македония (РСМ) по пътя към ЕС бе одобрен днес от парламентарната комисия по външни работи с 40 гласа "за", 19 "против" и 10 въздържали се, съобщи БТА.
Комисията не допусна внасянето на устна поправка от групата на Европейската народна партия (ЕНП) в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен". Групите на ЕНП, на Социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените съобщиха, че преди очакваното гласуване на доклада в пленарната зала в Страсбург през юли ще внесат същата поправка писмено.
Председателят на комисията Дейвид Макалистър отбеляза, че преди две години ЕП не успя да одобри доклад за РСМ и изрази надежда този път документът да бъде утвърден. Той добави, че по-рано този месец външната комисия на ЕП отложи веднъж гласуването.
Не одобрявам лични нападки срещу докладчика, не е грешно да се общува с представители на страната, засегната от доклада, каза Макалистър. Всички страни трябва да бъдат изслушвани преди приемането на политически решения, добави той.
В съобщение на ЕП по повод днешното гласуване се посочва, че в черновата на доклада се приветства ангажиментът на РСМ към европейска интеграция. Присъединяването към ЕС е въпрос на политическа воля при прилагането на реформите и при приемането на конституционните поправки, се добавя в текста. Отправен е призив всички политически партии в РСМ да се включат в конструктивен диалог, за да постигнат необходимото съгласие в подкрепа на многоетническия характер на страната и за ускоряване на напредъка към ЕС.
Според външната комисия на ЕП властите в Скопие трябва да прилагат реформите, особено в обществената администрация, управлението, върховенството на закона и борбата с корупцията. Проектодокладът отчита влошаване по въпроса с корупцията на високите равнища и слабото обществено доверие в съдебната система.
Политическата поляризация остава ключова пречка за реформите, се посочва в текста. Отправен е призив за междупартийно сътрудничество и за преразглеждане на Изборния кодекс, както препоръчват Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Венецианската комисия към Съвета на Европа. Настоява се за защитата на бъдещите избори от злонамерено чуждестранно влияние и дезинформация.
Евродепутатите на унгарския премиер Виктор Орбан блокираха поправка в интерес на България в доклада за Северна Македония, написа българският евродепутат Радан Кънев във фейсбук профила си.
Радан Кънев посочва, че трима от партията на Орбан и още трима антиевропейски националисти, подръчквани от орбанистите, са възразили. По процедурните правила на ЕП, ако поне петима членове на комисията се противопоставят, те могат да блокират гласуването на устна поправка.
"Нищо фатално не се е случило - ЕНП ще предложи същата поправка в пленарна зала, а и докладът на ЕП с нищо не обвързва България в нейните позиции в преговорния процес. Но поне Орбан показа кой е - единственият публично заявен противник на българската национална позиция в Европа. Лидер на партията, която блокира широк консенсус в защита на българския интерес и общата позиция на ЕС", пише още българският евродепутат.
Очаквам все повече български "патриоти" и "националисти", както и държавният глава и лидерът на ГЕРБ да продължават да му се подмазват и да обясняват какъв приятел на България е..., заявява още Радан Кънев.