След спирането на оръжейните доставки на САЩ за Киев, президентите на двете воюващи страни Русия и Украйна - Владимир Путин и Володимир Зеленски ще проведат телефонни разговори с американския президент Доналд Тръмп.

Путин заяви, че ще проведе телефонен разговор с Тръмп днес. Руският президент съобщи за разговора с американския лидер по време на посещение на изложба в рамките на форума "Силни идеи за нови времена", предаде Интерфакс. "Днес ще разговарям с американския президент", каза Путин, коментирайки един от проектите, представени на изложбата.

Путин и Тръмп вече са разговаряли по телефона пет пъти, откакто последният се завърна в Белия дом. Последният разговор се състоя на 14 юни.

Зеленски и Тръмп ще обсъдят спирането на оръжейните доставки за Украйна в телефонен разговор, пише на свой ред в. "Файненшъл Таймс", като се позовава на анонимни източници. Разговорът е насрочен за петък, 4 юли, но датата и часът могат да се променят, твърдят събеседниците на вестника.

Според изданието Зеленски ще повдигне и въпроса за евентуално закупуване на оръжия в бъдеще. Белият дом и канцеларията на украинския президент не са отговорили на въпросите на вестника относно планирания разговор.

За спирането на доставките, включително на ракети за системите за противовъздушна отбрана, стана известно в сряда, 2 юли. От Пентагона заявиха, че причината за спирането е необходимостта да се уверят, че САЩ разполагат с достатъчно боеприпаси за собствените си нужди след ударите по Иран.

Спирането на доставките на оръжие за Киев беше едно от условията за съгласието на Путин за прекратяване на огъня.

"Сигнал към Зеленски и Ермак, изпълнение на условието на Путин или промяна на приоритетите. Какво означава спирането на американските оръжейни доставки за Украйна?" Този въпрос задава украинското издание "Страна".

Спирането на доставките за Киев на определени видове американски оръжия, които са критично необходими на ВСУ (а според друга версия - на всички оръжия изобщо), със сигурност ще окаже силно влияние върху хода на войната. На първо място, по отношение на способността на Украйна да отблъсква руските въздушни удари с балистични ракети.

Това обаче може да има и не по-малко политическо значение, пише изданието.

Предишния път доставките на оръжие бяха спрени след скандала на Зеленски с Тръмп в Белия дом като мярка за принуждаване на Киев да се съгласи на прекратяване на огъня. Затова веднага възниква въпросът - за какво принуждават (ако е така) американците този път Зеленски.

Има три версии по въпроса.

Първата е, че няма никаква специална политическа предпоставка. САЩ просто са изправени пред изчерпването на ракетните си запаси. Особено след войната Иран. Ето защо те възнамеряват да променят приоритетите си и да се съсредоточат върху попълването на собствените си запаси, а не върху доставките за други държави. Всъщност това е официалното обяснение на самите американци.

Втората е, че САЩ принуждават Зеленски да направи някои вътрешни промени. След излизането на остро критична статия срещу Ермак в "Политико" политическите среди вече започнаха да обсъждат версията, че това е сигнал от Вашингтон с искане президентът на Украйна да уволни ръководителя на своята канцелария и евентуално сам да подаде оставка. След спирането на оръжейните доставки тази версия отново започна да се обсъжда активно. Особено на фона на факта, че това решение беше обявено от американците малко след срещата на Зеленски с Тръмп, на която въпросът за ракетните доставки беше един от основните. Фактът, че в резултат на това те бяха отказани, може да се тълкува и като своеобразен "вот на недоверие" от страна на Белия дом към Зеленски и украинския преговорен екип.

Трето, Съединените щати принуждават Зеленски да направи отстъпки пред Русия по отношение на нейните условия за прекратяване на войната. Трябва да се отбележи, че дори Вашингтон да не формулира исканията си към Киев по такъв директен начин, самото спиране на доставките отслабва преговорната позиция на Киев и го принуждава да направи отстъпки (друг е въпросът, че това може да подтикне и Русия да затегне още повече исканията си). Тази версия се подкрепя и от факта, че спирането на доставките на западни оръжия е едно от двете условия, за да се съгласи Русия на прекратяване на огъня, което Путин обяви още през март (другото е отмяна на мобилизацията в Украйна). И, както виждаме, Вашингтон действително е изпълнил това условие.

Четвъртата версия, която присъства в редица западни медии и се лансира, включително от самата Банкова (офиса на украинския президент), е, че решението за спиране на доставките е взето от представители на отделна група от обкръжението на Тръмп и не отразява позицията на американския президент и на цялата му администрация. Поради това то все още може да бъде преразгледано в близко бъдеще.

Но ако това не се случи и спирането на доставките се удължи, то наистина може да окаже силно влияние върху хода на войната и условията за нейния край, както и върху вътрешнополитическата ситуация в Украйна, пише в заключение "Страна".