От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".

Днес се навършват 40 години от началото на свободното движение на хора и товари в Европейския съюз, познато като Шенгенско пространство, към което от половин година принадлежи и България.

Подчертавайки усилията на българските и гръцки власти по отношение на Шенген и гаранциите за сигурността на Европейския съюз, вътрешният министър Даниел Митов обяви новината с днешна дата, която касае границата между България и Румъния, но на английски език:

"И тази вечер в полунощ граничните проверки между България и Румъния - на границата, ще бъдат преустановени. Всъщност това е още една крачка напред, за да постигнем свободно движение на хора и стоки. Но най-важното постижение тук е по-доброто сътрудничество с Гърция, с Турция, с Румъния - с всички тези колеги, и по-високата безопасност на външните граници на Европейския съюз".

Министър Митов подчерта, че компенсаторните мерки и контролът във вътрешността на страната се извършват изключително прецизно и допълни, че са се увеличили случаите на заловени хора в опит за контрабанда на стоки и незаконно преминаване.

Митов посочи, че оттук нататък трябва да се подобрява инфраструктурата, така че да може българите, а и гражданите на Европейския съюз да пътуват по-бързо и да достигат безпроблемно до дестинациите, към които са тръгнали. Много важно е да се отбележи, че е предизвикателство начинът, по който ще продължат проверките, отбеляза Митов. Той поясни, че става въпрос за т.нар. компенсаторни мерки, които се извършват на базата на сложен анализ на риска. Това са европейски практики, допълни министърът.

Това, което зависи от МВР и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), ще бъде направено, така че максимално да облекчим потока от автомобили, които пътуват към Гърция. Това каза министърът в отговор на въпрос относно трафика при Кресна. Той посочи, че днес е имало среща в МРРБ, където министър Иван Иванов заедно с представители на МВР, АПИ и областната управа са обсъдили трафика в града във връзка с летния сезон. Със сигурност ще има бавно движение и затруднения, но ще направим всичко възможно да го облекчим, добави Митов.

Сред направените предложения са поставянето на временен светофар, който да приоритизира преминаването на автомобили, като в същото време се ограничава левият завой, така че максимално да бъде повлияно движението в посока включването на магистралата след Кресна. Проучва се и изграждането на трета лента, която да послужи за подпомагане на ляв свой, който да не бави трафика. През есента се очаква да започне изграждането на обхода на Кресна, което ще бъде трайното и ефективно решение на проблема, но строителството му ще отнеме технологично време, съобщиха по-рано днес след срещата от МРРБ.

"Няма да коментирам преди решението на президента Румен Радев", каза вътрешният министър, попитан и за избора на главен секретар на МВР. В отговор на въпрос за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил Михайлов, Митов посочи, че продължава неговото търсене.

Еврокомисар Брунер препоръча Бълария и Гърция да подобрят взаимното сътрудничество

Откакто България стана пълноправен член на Шенген, се увеличиха потоците от пътуващи, като това е едно от големите ни постижения през изминалите десетилетия, с които можем да се гордеем, каза европейският комисар за вътрешните работи и миграцията Магнус Брунер.

Той добави, че освен постиженията има и предизвикателства пред България и Гърция. За това смята, че основно задължение на двете страни е да подобрят взаимното сътрудничество.

Еврокомисарят благодари на министъра на вътрешните работи Даниел Митов и на гръцкия заместник-министър по въпросите на миграцията и убежището Севи Волудаки, които според него са свършили прекрасно своята работа. Когато говорим за външните граници на Шенген, ние нямаме предвид само границите на Гърция и България. Това всъщност са външните граници на целия Европейски съюз. Наше задължение е непрекъснато да се опитваме да подобряваме Шенген, което означава по-добро сътрудничество и прилагане на политиката в държавите членки, добави еврокомисар Брунер.

Според него основната насока за бъдещо сътрудничество ще бъде свързана с предизвикателствата по линия на миграцията и прилагането на самия Пакт за миграцията и успешните методи за неговото управление. На първо място в нашите усилия е да подредим добре собствения си Европейски дом и да работим по отношение на нашето сътрудничество с трети страни, каза Магнус Брунер.

По време на посещението си на граничния пункт "Кулата - Промахон" Брунер, Митов и Волудаки преминаха заедно на гръцка територия, отбелязвайки свободното движение без гранични проверки в Шенген.